Ağızda ve dilde yanma hissi

Ağızda ve dilde yanma hissi

Ağızda ve dilde yanma, ya da diğer adı ile Yanan Ağız Sendromu (Burning Mouth Syndrome), ağızda her gün olan, aylarca veya daha uzun süre devam eden yanma veya karıncalanma hissi olarak tanımlanan ağrılıbir durumdur. Ağızda kuruluk veya tad değişikliği de eşlik edebilir. En sıklıkla 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde bulunur. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık beş kat daha sık olduğu tahmin edilmektedir.

Özel bir tanısal test yoktur, bu da tanı konmasını zorlaştırır. Özel bir tedavisi de yoktur, ancak doktorunuz ağrıyı, ağız kuruluğunu veya diğer semptomları yatıştırmaya yardımcı olacak ilaçlar verebilir.

Hastalık altta yatan bir tıbbi sorundan kaynaklanmadıysa, buna birincil BMS denir. Bu durumun acıyı ve tadı kontrol eden sinirlerin zarar görmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Eğer BMS altta yatan bir tıbbi sorundan kaynaklanıyorsa, buna ikincil BMS denir. İkincil BMS’nin nedenleri:

– Hormonal değişiklikler (menopoz veya tiroid hastalığı ile ilişkili olanlar gibi)

– Diyabet gibi metabolik bozukluklar

– Diş ürünlerine, diş malzemelerine (genellikle metaller) veya yiyeceklere alerjiler

– Hastalıkların (Sjögren sendromu gibi) ve tedavilerin (bazı ilaçlar ve radyasyon terapisi gibi) neden olabileceği ağız kuruluğu

– Tansiyonu ilaçları

– Düşük seviyede B12 vitamini veya demir gibi beslenme yetersizlikleri

– Mantar enfeksiyonu gibi oral enfeksiyonlar

– Reflü 

Ana yakınmalar ağızda yanma, dilde yanma veya karıncalanma ile ağrıdır. Aynı zamanda uyuşukluk hissedilebilir. Diğer belirtiler arasında ağız kuruluğu veya tad değişimi yer alır. BMS genellikle dili etkiler, ancak ağrı ayrıca dudaklarda, damakta veya ağız içinde de olabilir. BMS’nin ağrısı uzun sürebilir. Bazı insanlar her gün sürekli ağrı hissederler. Diğerlerinde ise ağrı gün boyunca artar. Birçok kiide, yemek yerken veya içerken ağrı azalır.

BMS’nin teşhis edilmesi zordur, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve ağzınızı muayene edecektir. Ayrıca bazı ek testler de gerekebilir:
– Altta yatan tıbbi sorunları kontrol etmek için kan testleri

– Ağız ve boğaz sürüntü ve kültürleri

– Alerji testleri

– Tükürük akış testi

– Doku biyopsisi

– Görüntüleme testleri 

iBMS karmaşık bir ağrı bozukluğudur. Bir kişi için işe yarayan tedavi başka biri için işe yaramayabilir. Doktorunuz ağrıyı, ağız kuruluğunu veya diğer semptomları yönetmenize yardımcı olacak ilaçlar verebilir. İkincil BMS belirtileri, diyabet veya oral enfeksiyon gibi altta yatan tıbbi durum tedavi edildiğinde ortadan kalkabilir. Bir ilaç soruna neden oluyorsa, doktorunuz sizi farklı bir ilaca yönlendirebilir.

Acıyı hafifletmek için soğuk bir içecek yudumlayın, buz emin veya şekersiz sakız çiğneyin.
Ağzınızı tahriş edebilecek şeylerden kaçının; örneğin sigara, Sıcak ve baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler, alkol içeren gargara, nrenciye ve meyve suları gibi asitli ürünler.

Daha fazla bilgi

Translate »
Bize mesaj gönderin