Robotik cerrahi

ROBOTiK CERRAHi

Yandaki menüyü kullanarak diğer hastalıklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Robotik teknolojinin uygulanması, tıbbın farklı alanlarında ve son zamanlarda cerrahide önemli bir etki yaratmıştır. Robotik teknolojinin amacı, insan elinin sınırlarıyla karşılaştığı manipülasyonlar sırasında cerraha yardımcı olmak ve elle yapılamayan eylemlerin cerrahın erişemeyeceği veya görselleştiremeyeceği yerlere ulaşmasına izin vermektir. Robotiğin ek faydaları, artan güvenlik ve doğruluk, tekrarlanabilirlik ve tutarlılıktır.

Transoral robotik cerrahi (TORS) baş boyun cerrahisi alanına 20 yıl kadar önce girmiştir. O zamandan bu yana yirmi yıldan kısa bir süre içinde hızlı bir gelişme olmuştur. Robotik cerrahi, orofaringeal, hipofarengeal ve laringeal kanserler, obstrüktif uyku apnesi, tiroid ve paratiroid hastalıkları ve kafa tabanı patolojileri dahil olmak üzere birçok hastalığın cerrahi tedavisinde kullanılmaktadır. Yeni robotik teknolojiler, tek bağlantı noktalı tasarımlar, dokunsal geri bildirimin eklenmesi ve artırılmış gerçeklik ve mikroskobik görüntüleme uygulamaları dahil olmak üzere gelişmeye devam etmektedir.

Dünya çapında çeşitli araştırma grupları, kulak cerrahisi alanında da robotik uygulama olasılığını araştırmaya devam etmektedir. Bu çabalar, karmaşık kullanım, karmaşık anatomik yapılar ve özellikle son derece küçük boyutların kombinasyonu nedeniyle, hassasiyet ve teknolojinin sınırlarını zorlayarak oldukça zorlayıcı bir şekilde ilerlemektedir. Robot destekli kulak cerrahisi koklear anatomi, elektrofizyoloji, görüntüleme, pasif ve aktif işitme implantları, koklear implantlar ve endoskopi gibi farklı alanlardaki yenilikleri artırmaya devam etmektedir.

Translate »
Bize mesaj gönderin